Vodopády Tak Tak

Spoza betónu polohrádze počujeme šum vodopádu. O pár krokov bližšie ho už aj vidíme. Je krásny, naozaj.

Text a foto z hybajcestovat.sk

Jediné vodopády na Siargau, sa volajú Tak Tak. Nachádzajú sa na severe ostrova, tesne za St. Monicou ak idete západnou cestou, alebo tesne pred ak východnou. Keďže je to veľká a známa turistická atrakcia, je k nej aj informačná tabuľa. Na Siargau však tabuľa Tak Tak Falls 500m, neznamená že za 500m treba k nim odbočiť, ale to že treba odbočit teraz a za 500m tam budú tie vodopády. Práve som vám ušetril pár minút vozenia sa po silnom slnku a márne hľadanie odbočky na ďalších 500m.

Odbočte dolava hneď

Odbočte doľava hneď

Kde sú tieto zázračné Tak Tak?

Vedie k nim prašná, ak pršalo zablatená cestička džungľou. Sprírodnieva sa nám, v okolí cítiť sparno džungle. Už sme napätí a nevieme sa dočkať tej prírodnej nádhery. Vraj má vodopád cez 15m. 15 metrový vodopád v strede džungle, tak to už áno, môže byť. Prichádzame k bráne, kde od nás vyberajú vstupné – zopár eurocentov – a ako všade sa zapisujeme do knihy návštev, meno, priezvisko, národnosť a dátum. Načo? To nevieme, ale filipínčania si o tomto vedú poctivé záznamy. Čaká nás cestička na vrchol a a zrazu to vidíme.

Vodopád

Nie vodopád, ale betón. Veľa betónu. Filipínčania sa rozhodli ten krásny vodopád v strede džungle doslova obetónovať. Dokonca vytvorili aj umelé 2 poschodové bazéniky. Žeby Tak Tak znamenal betón?

"Prírodný" vodopád

“Prírodný” vodopád

Už sme však na ostrove nejakú dobu a tak sa len smejeme. Betón, to je také filipínske. Videli sme to už viac krát predtým. Napríklad na pláži, kde sa rozhodli piesočnatý breh pre istotu vybetónovať, veď betón to je výdobytok modernej doby a moderní sa oni cítia.

Spoza betónu polohrádze počujeme šum vodopádu. O pár krokov bližšie ho už aj vidíme. Je krásny, naozaj. Spomedzi lián, stromov a dá sa povedať že aj z džungle vyteká krásny vodopád. Vo vzduchu cítiť vlhkosť, ale nie takú morskú štipľavú, ale takú nám bližšiu, slovenskú. Neuvedomujeme si prečo, až kým nevlezieme do vody. Je sladká.

Hned sa vydávam vodopád okoštovať

Príjemné ovlažujúce kúpanie

Príjemné ovlažujúce kúpanie

Keď si chlipnem nekašlem a konečne musím plávať naplno a nie len tak proforma ako v mori, keďže voda skoro vôbec nenadnáša. A je poriadne studená, príjemne odvyknutý zo slovenských jazier a navyknutý na miestne skoro 30 stupňové more, som mal problém do nej vojsť.

Turististi a vodopády

Veľmi nás teší že sme pri vodopádoch sami. Nikoho nikde, žiadni turisti, žiadne bufety. Keď zavreme oči, cítime sa ako v prírode. Šum vodopádu, ktorý sem tam prehluší spev vtákov. A tak relaxujeme niečo pofotíme, spravíme zopár selfiečok a krátke 360 stupňové videjko.

Jazierko bolo krásne

Jazierko bolo krásne

Samozrejme si neodpustíme ani kúpanie priamo vo vodopáde. Po ostrovných problémoch s vodou je toto konečne vytúžená sprcha s poriadnym prúdom.

Konečne poriadne umytá hlava

Konečne poriadne umytá hlava

Kamarát Peter, mi pred pár týždňami písal, že sa tam dá vraj z vodopádu skákať. Voda však moc priehľadná nieje a koľko je už na svete príbehov ochrnutých dovolenkárov. Aj keď ma to veľmi lákalo, odolal som.

Vidno bolo tak na meter a pol

Vidno bolo tak na meter a pol

Nádej mi svitla, keď som videl lokálneho chalana ktorý si to namieril k vodopádu. Začal sa štverhať hore a tak som ho pozoroval čo ide vymyslieť. Bohužiaľ len vytiahol z vrecka mydlo a dočista sa tam vyumýval. Doskákané, pofotené a blížiaca sa búrka nás popohnali na cestu. Cestou dole obdivujeme, ako sa domáci ludia o svoje veldielo starajú a kde to betón dovolil nasadili kvietky.

Oplácačka?

Pre nás to bola veľmi príjemná zmena kúpať sa zas v sladkej vode. Vodopád je krásny, len si je treba odmyslieť ten betón. Prirovnal by som to k Magpupungko pools. Ak hľadáte oddych v lone prírody ten tu nenájdete, ale zas ak idete okolo, alebo máte chuť sa okúpať, tak sú Tak Tak Falls miestom ktoré sa navštíviť oplatí.

žiaden koment (0)

Komentovať

Scroll Up

facebook instagram email
 Predošlý  Všetky Ďalší