Wow!
Island hopping
Na juhu ostrova – tam kde sa nachádzame my – island hopping pozostáva z celodenného výletu na 3 blízke ostrovčeky Guyam, Naked Island a ostrov Dako.

Text a foto z hybajcestovat.sk
Na Siargau číha na turistu atrakcia skoro na každom rohu. Medzi tie zabehnutejšie a stálejšie patrí práve tzv. Island Hopping [čitaj ajlend hoping]. Na juhu ostrova – tam kde sa nachádzame my – island hopping pozostáva z celodenného výletu na 3 blízke ostrovčeky Guyam, Naked Island a ostrov Dako. Nachvíľu sa zastavíte aj na krásnom koralovom útese, ktorý je na Filipínach voľne prístupný, no verím že v iných krajinách by bol prísne chránený. Sú tu húfy rôznofarebných koralov a malých aj väčších rybiek. Videli sme tu aj “Nema” tzv. clownfish. Nemo bol však plachý a odmietol zapózovať do GoPročky.
Korálový útes blízko Naked Island
Island hopping sa dá zariadiť na vlastnú päsť s lokálom, ktorý vlastní loďku. Väčšinou sa zdržujú v okolí fish marketu a ak vyzeráte dostatočne turisticky, oslovia vás aj sami. S ním sa dohodnete na cene a podmienkach výletu. Pozor na to, že cena nemusí byť konečná, pretože na každom ostrove sa platí za narôznejšie veci, napr. vstup na ostorv, sedenie na lavičke atď., preto ak budete dealovať s lokálesom, uistite sa, že cena ktorú vám povie je ozaj konečná a nie sú v nej skryté iné poplatky a že je v nej zahrnuté všetko čo chcete. Druhá možnosť je ísť do lokálnej akože cestovky, nachádzajú sa popri hlavnej ceste v General Lune, alebo ísť na takýto výlet prostredníctvom niektorého z rezortov ako sme išli my. Keďže sme sa skamošili s ľuďmi v Buddhas Surf Resorte, šli sme na výlet s nimi.
Cena za celodenný island hopping trip bola 1150PHP/os. (23 eur), ale trip bol all-inclusive. Loď nás brala priamo z pláže asi 100m od rezortu, bola v tom zahrnutá grilovačka na ostrove Daco, alko aj nealko ako aj všetky malé poplatky na ostrovoch. Super bolo, že sme nestretali skoro žiadnych turistov a na väčšine ostrovov sme boli sami, čo zážitok ešte viacej spríjemnilo.
Island hopping je jedna z vecí, ktorú ak sa niekedy dostanete na Siargao, určite musíte vyskúšať.
Tento post bude viac o fotkách ako o texte a preto ak niečo čo vás zaujíma nespomeniem, napíšte to do komentárov, rád upresním.
Ostrov Guyam
Prvá zastávka je ostrov Guyam. Ostrovček ako vystrihnutý z katalógu. Keď vám poviem aby ste si zavreli oči a predstavili si krásny malý ostrov, nebude to ďaleko od toho ako vyzerá Guyam.
Guyam – ostrov ako z rozprávky
Na ostrovčeku je jedna chatka, kde býva lokálny vyberač daní za pristátie na ostrove, pár lavičiek a stolov a inak len ticho, palmy a piesok. Zaujímavá rarita je stena z prázdnych rumových fľašiek, hneď za domčekom vyberača. Je to pravý morský vlk.
Palmy na Guyam-e
“Naked” Island
Naked Island – pri island hoppingu
V preklade “nahý/holý” ostrov. Jeho meno nie je odvodené od toho, žeby tam bolo zakázané nosiť oblečenie – aj keď pri zložení posádky 7 dievčat a 2 chalanov by som nebol až tak proti – ale od toho že ostrov je jedna veľká holá kopa piesku, na povrchu ktorého prežíva len jedna rastlina a pár čerstvo nasadených paliem.
Jóga je teraz velký hit, ktorému prepadla aj Dadka ako aj každé moderné dievča. Keďže bola posádka prevažne ženská, bola krátka jóga session len otázkou času. Ostrov bol ideálnym miestom na vystrúhanie zopár pôz a figúr. Namaste.
Jóga na Naked Island-e
Pofotení, precvičení a hlavne už vyhladnutí, vyrážame na ostrov Dako.
Ostrov Dako
Najväčší z trojice ostrovčekov a jediný obývaný.
Najväčší z trojice – Ostrov Daco
Miestni obyvatelia sú pripravení na príchod turistov, za poplatok si prenajmete miesto na sedenie a s radosťou, opäť za malý poplatok, vám ugrilujú jedlo ktoré ste si priniesli. Oživenie bežného filipínskeho menu, ktoré pozostáva z kurčaťa a rýb, boli čerstvo nachytané mušle. Ozaj delikatesa, ktorej by prišiel na chuť aj Jamie Olivier.
Po jedle sme mali ešte dostatok času, nikto z našej posádky sa nikam neponáhľal a tak sme išli obzrieť aj vnútro ostrova, kde žijú miestni ľudia. Malým sklamaním boli menšie či väčšie skládky odpadu, tesne za dohľadom bežných turistov.
Skládky odpadu, iba kúsok od pláže
Dedinka však mala svoje čaro. Ľudia v nej boli veselí a usmiati a okolie mali nádherné. Filipínskym národným športom je basketbal a vidno to aj na tých najodľahlejších miestach. Basketbalová lopta a svojpomocne vyrobený kôš je nutnosť každej menšej osady.
Neodeliteľnou súčasťou životného štýlu na ostrovoch je aj surfing. Už sa nedivím, že to miestnym tak ide, keď začínajú od úplne útleho veku.
Malý chlapec šikovne surfuje na mini vlnkách
Komentovať