Ostrov Siargao

Siargao, ostrov v tvare slzy vo filipínskom mori

Text a foto z hybajcestovat.sk

Siargao, ostrov v tvare slzy vo filipínskom mori, je jedným zo 7 641 filipínskych ostrovov. Nachádza sa na juhovýchode súostrovia a má rozlohu 437 km2, inými slovami je veľmi malý. Jeho pobrežie lemujú koralové útesy a pláže s bielym pieskom a tyrkysovou vodou. Útesy tvoria hranu Filipínskej priekopy a vytvárajú vhodné podmienky na surfing. Surfing je na ostrove aktivita číslo jedna, hlavne v období od augusta do novembra keď prichádza juhovýchodný monzún “habagat”. Najznámejšia vlna Cloud 9, tu každoročne priláka surférov z celého sveta, čo rozvíja na ostrove turizmus a aj preto sa ostrov označuje ako filipínska meka surfingu. Z nášho pohľadu je to však aj kontraproduktívne a ostrov sa stáva čím ďalej tým viac komerčenjší, drahší a preplnenejší.

Dúfame, že z ostrova sa časom nestane miesto zastávané predraženými luxusnými rezortami a clubmi, ktoré sú naplnené “cool” surférmi. Stratil by svoje čaro a krásu spočívajúcu v jednoduchosti lokálneho života, bez negatívneho vplyvu konzumu.

Pevnina je pokrytá džungľou s kokosovými palmami, banánovníkmi a vzácnymi mangrovníkovými lesmi. Podnebie tu umožňuje pestovanie, pre nás, exotických plodín, ktoré denne obdivujem na trhu a snažím sa rukami, nohami dohovoriť čo to je a ako sa to pripravuje. Fanúšik zdravej gastronómie ako som ja, je jednoducho ako v raji. Z rôznorodosti a hlavne kvality potravín sa teším každý deň.

Výhľad na džunglu

Výhľad na džunglu

Na ostrove nájdete malé mestečká s prevažne lokálnymi obyvateľmi. Najväčšie sú General Luna pri vlne Cloud 9 – tu je najväčšia koncentrácia turistov, Del Carmen a Dapa na juhu ostrova, kde sú jediné dva bankomaty na výber peňazí.

Výber hotovosti na ostrove pre zahraničných návštevníkov je kapitola sama o sebe. V Dape sme boli tri krát a z toho ani jeden krát sa nám nepodarilo vybrať peniaze z našej karty.

Prvý krát sme šli “na istotu” do bankomatu West Coast banky pri benzínke, kde nám pracovník banky  povedal že bankomat vydáva hotovosť len z domácich kariet a poslal nás k bankomatu DPB banky, kde bol nalepený oznam “under maintenance”. Druhý krát sme už vedeli, že bankomat funguje. Po snahe vytiahnuť si peniaze z VISA karty od ZUNO banky nám bankomat oznámil že máme nevhodnú kartu. Tretí krát sme tam šli s Maestro kartou od Príma banky. Opäť neúspešne. Keďže sme potrebovali hotovosť, neostávalo nám nič iné ako ísť do reštaurácie Roberto’s v General Lune a vytiahnuť si peniaze “cash back-om” za 7% poplatok. Neskôr sme zistili, že aj najväčší supermarket v General Lune TAG Grocery s rozlohou 10m x 12m ponúka “cash- back” s 3,5% poplatkom a už vyberáme hotovosť len tam, keďže z medzinárodných kariet ktoré ponúkajú naše banky si viete vybrať peniaze najďalej vo Východnej.

Odporúčam si vytiahnuť dostatok peňazí v Cebu, napríklad na letisku a na ostrov už prísť s hotovosťou. Ušetríte tak čas, námahu aj peniaze.

 

Miestna maškrta..vyprážaný banán

Miestna maškrta..vyprážaný banán

Rybári nahadzujúci siete počas odlivu

Rybári nahadzujúci siete počas odlivu

žiaden koment (0)

Komentovať

Scroll Up

facebook instagram email
 Predošlý  Všetky Ďalší